Psihoterapevtska ambulanta oziroma posvetovalnica v okviru Akademije za Psihoterapijo Logoterapijo skrbi za duševno zdravje in dobro počutje tistih, ki nas poiščejo. Zagotavlja storitve na področju psihoterapije, psihologije in psihosocialnega svetovanja z multidisciplinarnim pristopom, ki po potrebi vključuje tudi druge medicinske specialnosti. Prisotni smo v različnih krajih po Sloveniji in tudi v tujini. Storitve nudimo osebno v ambulantah ali preko spleta v naslednjih jezikih:
- slovenski jezik
- angleški jezik
- hrvaški jezik
- nemški jezik
- češki jezik
- italijanski jezik.
KAKO POTEKAJO OBRAVNAVE?
Psihoterapija je na dokazih podprto zdravljenje, ki temelji na teoriji in dialogu (pogovorih) na podlagi veščin. Zagotavlja podporno, neobsojajoče in varno okolje, ki vam omogoča odkrit pogovor s strokovnjakom za duševno zdravje, ki je objektiven in posebej usposobljen, da vam pomaga pri težavah, ki jih imate.
Med srečanji boste vi in vaš strokovnjak za duševno zdravje sodelovali pri prepoznavanju in spreminjanju misli in vedenja, ki vam preprečujejo, da bi živeli najboljše. Pogostost med srečanji se bo razlikovala glede na stanje, zaradi katerega se zdravite, vaš življenjski slog in prakso vašega terapevta.
Ker je pogovor glavni del psihoterapije, morate biti v terapijo aktivno vključeni. Zaupanje in odnos med vami in vašim terapevtom sta ključnega pomena za učinkovito sodelovanje in koristi od terapije.
Strokovnjaki za duševno zdravje dajejo prednost zaupnosti in ohranjanju vaše zasebnosti. Pravzaprav je to del njihovega poklicnega etičnega kodeksa.
Svojemu strokovnjaku za duševno zdravje lahko vedno daste pisno dovoljenje, da vse ali del vaših pogovorov deli z vašim primarnim zdravstvenim delavcem, družinskimi člani, učitelji ali komer koli drugim, če želite.
PREDNOSTI PSIHOTERAPIJE?
Raziskave kažejo, da približno 75 % ljudi, ki sodelujejo v psihoterapiji, doživi neke vrste koristi in lahko vsak dan bolje delujejo. Študije tudi kažejo, da psihoterapija izboljša čustva in vedenje ter je povezana s pozitivnimi spremembami v možganih in telesu.
Bolj verjetno je, da bo terapija delovala, če:
- boste odprti in pošteni s svojim terapevtom,
- zavezani k pozitivnim spremembam,
- slediti dogovorjenemu načrtu zdravljenja,
- ste se pripravljeni popolnoma posvetiti terapiji in narediti domače naloge (če je tako dogovorjeno).
VRSTE TERAPIJ
- klinična psihoterapija
- individualna psihoterapija
- družinska psihoterapija
- športna psihoterapija
- partnerska psihoterapija
- psihoterapija za mladostnike
- poslovna psihoterapija
TRAJANJE IN ŠTEVILO TERAPIJ?
Kako dolgo boste potrebovali psihoterapijo, je odvisno od več dejavnikov, vključno z vašim specifičnim razlogom za sodelovanje v terapiji, kakšni so vaši cilji in ali se aktivno trudite delati na težavah, ki jih imate.
Psihoterapija je lahko kratkotrajna (nekaj srečanj), ki se ukvarja s takojšnjimi težavami, ali dolgoročna (meseci ali leta), ki se ukvarja s stanji duševnega zdravja in/ali kompleksnimi težavami. Skupaj bosta s terapevtom določila cilje zdravljenja in dogovore o tem, kako pogosto in kako dolgo se boste srečevali.
Morda razmišljate o tem, da ste s terapijo »končali«, ko ste s pomočjo svojega terapevta rešili težavo, ki vas je pripeljala, in se naučili novih veščin, da se boste lahko bolje spopadli z vsemi izzivi, ki se bodo pojavili v prihodnosti.
Mnogi ljudje se psihoterapije udeležijo večkrat v življenju – bodisi zaradi iste ali več različnih težav.
Prepoznavanje in dajanje prednosti svojemu duševnemu zdravju je eden najdragocenejših korakov, ki jih lahko sami naredite.